TARGET TEKNİK AR-GE DAN. İNŞ. SAN. ve TİC. LTD. ŞTİ.

19. yüzyıldan itibaren mimari yapılarda kullanımın artmasıyla çelik, kullanım alanının genişlemesinin ardından önemli bir inşaat malzemesi haline gelmiştir.

Ayrıca geri dönüşüm özelliğinin olması yapı malzemelerinde çeliğin kullanımının artmasına sebep olmuştur.

Çelik konstrüksiyon yapılar galvanizli çeliklerinin kullanılması ile yapılmaktadır.

Çelik konstrüksiyonun tercih edilmesinin en büyük sebeplerinden biri deprem bölgesinde bulunan yerlerde dayanıklılığın en üst seviyeler olmasını sağlamaktır. Ülkemizin büyük bir yerleşim alanı ciddi deprem riski taşıyan bölgelerdedir. Bu nedenle ideal yapı malzemesi çelikten olmalıdır.

Çelik konstrüksiyon işyerleri, evler, fabrikalar, tesisler ve çeşitli atölyelerin kurulumu sırasında oldukça pratik, hızlı ve güvenli olmasından dolayı kullanımı yaygınlaşmıştır.

Ağır ve hafif olarak türlere ayrılan Çelik Konstrüksiyon uzun süreli kullanılması için planlanan binalarında ağır, daha taşınır olan geçici kullanımlara uygun küçük yapılarda ise ekonomik oluşundan dolayı yalıtımsız ve hafif çelikler tercih edilmektedir.

Çelik konstrüksiyon yapılar yüksek mertebede matematiksel işlem yetisi gerektiren bir tekniktir. Üretim ve montajı sırasında bilgisayar ortamlarında yapılacak en ince ayrıntısına kadar hesaplanmış olan matematiksel işlemler sayesinde taşıyacağı yüklerle montajı sırasında sorun yaşanmaması garantilenmiş olur.

Dayanıklılık süresiyle birlikte uzun yıllar kullanım sağlayan Çelik Konstrüksiyon, betonarme yapılara göre daha hafiftir.

Çelik Konstrüksiyon yapılarda çok fazla alternatifin olması nedeniyle istenildiği zaman değiştirme işlemleri yapılabilir.

Çelik Konstrüksiyon yapılar , diğer yapılara göre daha düşük maliyetlere sahiptir. Aynı zamanda sağlamlık açısından şüphe duyulmayacak derecede üstün özelliklere sahip çelikler kullanılarak üretimi yapılır.

Montaj yapılacak zemin kötü şartlara sahip olsa dahi Çelik Konstrüksiyon yapı inşaatında hiçbir problem yaşanmaz.

Çelik konstrüksiyon yapıların yüksekliği istenilen ebatlara göre ayarlanabilir. Çelik kullanılmasından dolayı herhangi bir yükseklik sınırı koyulmasına ihtiyaç duyulmaz.

Yukarıda ki tüm sebeplerden dolayı Çelik Konstrüksiyon yapılar her türlü bina inşaasında gönül rahatlığıyla tercih edilebilir.